FOTOGALÉRIA +Civilné fotografie

Umelecké fotografie


REPERTOÁR +


POKRAČOVAŤ V ČÍTANÍ

ŽIVOTOPIS +

Spev študoval na VŠMU v Bratislave v triede Prof. J. Hrubanta. Vokálne sa ďalej zdokonaľoval na interpretačných kurzoch v talianskej Perugii a v rámci študijného pobytu na Hochschule fúr Musik und darstellende Kunst vo Viedni absolvoval Majstrovský kurz u svetoznámeho Jevgenija Nesterenka. V roku 1991 na základe udelenia štipendia francúzskej vlády študoval 6 mesiacov na prestížnom Conservatoire National Supérieur v Paríži.

V roku 199O sa zúčastnil na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch a získal na nej 3. miesto. V tom istom roku získal štipendium Nadácie Richarda Wagnera na Bayreuther Festspiele v Bayreuthe.

V roku 1992 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave a stal sa sólistom Opery Slovenského národného divadla. V SND debutoval ako Bartolo v Mozartovej Figarovej svadbe. V krátkom čase naštudoval množstvo zaujímavých postáv : titulnú postavu Dona Quichotta v rovnomennej opere J. Masseneta, Leporella z Mozartovho Dona Giovanniho, Figara z Mozartovej Figarovej svadby, Dona Alfonsa z Cosí fan tutte W.A. Mozarta, Dona Basilia z Rossiniho Barbiera zo Sevilly, Dulcamaru z Donizettiho Nápoja lásky, Collina z Pucciniho Bohémy, Timura z Pucciniho Turandot, Vodníka z Dvořákovej Rusalky, Dona Alfonsa z Donizettiho Lucrezie Borgie, Escamilla z Bizetovej Carmen, Kráľa z Verdiho Aidy, Ferranda z Verdiho Trubadúra, Mefista z Gounodovho Fausta a mnohé ďalšie. Predstavil sa na viacerých festivaloch : Mozartfestival Madrid, Maifestspiele Wiesbaden, Pražská jar, Bratislavské hudobné slávnosti, Xanten Musikfestspiele, Solothurn Musicfestival, International Opera Festival Miskolc atď. Na koncertných a operných pódiách ho videlo publikum v Taliansku, Nemecku, Rusku, Švédsku, Slovinsku, Holandsku, Belgicku, Švajčiarsku, Maďarsku, Českej republike, Grécku, Portugalsku, Francúzsku, Španielsku, Írsku, Japonsku a USA.

Spolupracoval s významnými hudobnými telesami a osobnosťami, naďalej si rozširuje svoj operný, piesňový a oratoriálny repertoár. Zaujímavosťou je, že účinkoval v životopisnom filme o G. Rossinim " Rossini´s Ghost" v kanadskej produkcii. Za postavu Leporella v Mozartovom Donovi Giovannim v réžii J. Bednárika získal Cenu literárneho fondu za najlepšie stvárnenú opernú postavu sezóny.

V parížskej Opere Comique sa predstavil ako Luther a Crespel v Offenbachových Hoffmanových poviedkach v titulnej postave so S. Larinom, na Mozartfestivale v Madride spieval Bartola po boku legendárnej Lucie Popp v úlohe Grófky v Mozartovej Figarovej svadbe, vo Verdiho La Traviate v titulnej postave s M. Guleghinou spieval v roku 2OO4 Doktora Grenvilla na mesačnom turné v Japonsku. V Národnom divadle v Prahe naštudoval úlohu Figara v inscenácii Mozartovej Figarovej svadby v hudobnom naštudovaní P. Feranca a v rokoch 2OO2 – 2OO8 stvárňoval túto titulnú postavu 6 sezón ako stály hosť Opery pražského ND. Absolvoval turné po Japonsku s postavami Collina v Pucciniho Bohéme a Sagrestana v Pucciniho Tosce po boku Petra Dvorského a Sherrilla Milnesa v úlohe Scarpiu. Americkému publiku sa predstavil s koncertným recitálom v Chicagu v roku 2OO2. V roku 2OO3 s veľkým úspechom absolvoval mesačné turné po Japonsku v hlavnej postave Figara v Mozartovej Figarovej svadbe. V roku 2OO4 spolupracoval s Moskovskou filharmóniou na koncertoch v Moskve. V roku 2OO6 bol sólistom Novoročného koncertu Slovenskej filharmónie spolu s M. Dvorským a A. Dankovou pod taktovkou R. Štúra. V roku 2OO7, pod réžijným vedením M. Hubu sa opäť predstavil v úlohe Figara V Mozartovej Figarovej svadbe, tentoraz v SND v Bratislave.

V roku 2OO8 účinkoval v produkcii Straussovej Ariadny na Naxe v írskom Gaiety Theatre v Dubline a s postavou Truffaldina sa predstavil aj na festivale v maďarskom Miskolci /2OO9/. V tom istom roku účinkoval na BHS v oratóriu B. Martinu Kytice spolu so SF a Filharmóniou Zlín pod taktovkou Jakuba Hrušu. V slovinskej národnej opere v roku 2008 spieval postavu Escamilla v Bizetovej Carmen. K novším kreáciám umelca na domácich doskách SND patria Vodník v Dvořákovej Rusalke, Sulpice z Donizettiho Dcéry pluku, Varlaam v Musorgského Borisovi Godunovovi, či Dragomír v Suchoňovom Svätoplukovi v réžii J. Jakubiska /2OO9/. V tom istom roku sa predstavil v naštudovaní opery B. Martinu – Hry o Márii. V roku 2O1O spieval Bonza v Pucciniho Madama Butterfly v Štátnej opere v Budapešti a v Štátnej opere v Košiciach si v novom naštudovaní Mozartovej Figarovej svadby opäť zaspieval hlavnú postavu Figara /2O1O/. V tejto sezóne sa predstavil aj publiku Štátneho divadla J.K. Tyla v Plzni ako Timur v Pucciniho Turandot. Najnovšie stvárnil na doskách Opery SND v Bratislave postavu Mefista v Gounodovom Faustovi /2O1O/.